Konstrukce osobních počítačů Úvodní stránka Přehled komponent Postup konstrukce Fotogalerie Reference

Přehled komponent

Základní deska

Základní deska (angl. "MB – MotherBoard") je skutečně základním stavebním kamenem každého PC. Ptáte se proč? Má to prostý důvod – právě do desky se totiž zasazují či jinak připojují všechny ostatní komponenty. Typická základní deska v současné době na sobě nese procesorovou patici (angl. "socket"), několik slotů pro operační paměť (viz níže) či napájecí kaskádu procesoru. Kromě toho však hlavně disponuje značným množstvím dalších slotů pro připojení všemožných dalších komponent a zařízení. Všechny tyto konektory a sloty musí ovšem něco řídit – od toho máme na desce čipset, který obsahuje příslušné řadiče.

Základní deska

Procesor

Pokud je deska základní stavební kámen počítače, pak procesor (angl. "CPU – Central Processing Unit") můžeme dozajista označit za jeho srdce – všechny výpočty, které na našem PC můžeme dělat, na něm stojí. Jak ale vlastně vypadá? Prakticky se jedná o desku tištěných spojů, na které je samotné křemíkové jádro, to my ovšem dnes běžně nespatříme, je totiž ukryté pod rozvaděčem tepla. Na opačné straně od rozvaděče tepla se potom nachází buď piny, nebo kontakty, kterými se procesor vkládá do patice. V dnešní době procesory produkují značné množství tepla, proto je nutné je chladit, z toto důvodu se na tepelný rozvaděč připevňuje ještě procesorový chladič.

Procesor

Operační paměť

Operační paměť, neboli paměť s náhodným přístupem (angl. "RAM – Random Access Memory"), nám v počítači slouží jako paměť, do které se nám při běhu počítače ukládají běžící programy (i OS), přičemž při vypnutí počítače dojde k jejímu vymazání. Co však RAM prakticky je? Jsou to podlouhlé destičky tištěných spojů, na nichž jsou připájené jednotlivé paměťové moduly, na spodní straně destičky jsou potom vždy kontakty, pomocí nichž se paměťový modul připojuje k desce. RAM se totiž zasazuje do příslušných slotů na základní desce, na běžných deskách bývají zpravidla tyto sloty dva až čtyři.

Operační paměť

Grafická karta

Grafická karta se skládá z grafického jádra (angl. "GPU – Graphics Processing Unit"), grafických pamětí, napájecích obvodů a mnohých dalších součástek. Dnes je klíčovou součástí počítače, jelikož právě díky ní můžeme vidět obraz na svých monitorech. Grafické karty dnes vypadají tak, že na relativně větších deskách plošných spojů je usazeno grafické jádro, kolem kterého jsou rozmístěny moduly grafické paměti, na jádře je potom nasazen chladič GPU. Dále deska obsahuje ještě příslušné konektory pro monitory a konektor k připojení do základní desky. Do základní desky se připojuje pomocí rozhraní PCI-Express, typicky šestnácti či osmi linkami.

Grafická karta

Pevný disk

Pevné disky můžeme dnes v počítačích najít rovnou dvojího typu, prvním z nich je klasický rotující, tzv. plotnový, disk založený na magnetickém zápisu (angl. "HDD – Hard Disk Drive"), který je zpravidla pomalejší, avšak může nabývat větších kapacit. Druhým typem je disk založený na flash paměti (angl. "SSD – Solid State Drive"), který sice dosahuje závratných rychlostí, ale potýká se s menšími kapacitami i kratší životností. Narozdíl od RAM, která k uchování dat potřebuje být pod proudem, nemá žádný typ pevných disků takové omezení, tudíž disky naše data uchovávají trvale. Obvykle vypadají jako takové placaté kvádry, které ukrývají své vnitřní součástky, na jejichž těle můžeme najít konektor rozhraní SATA a konektor napájecí.

Pevný disk

Zdroj

Zdroj (angl. "PSU – Power Source Unit") je často, avšak neprávem, opomíjenou komponentou počítače, zajišťuje totiž napájení všech ostatních soušástí našeho počítače. Co přesně ale vlastně dělá? Do zdroje se zapojí přívodní kabel ze zásuvky, tedy střídavých 230 V, toto napětí je třeba transformovat na velmi nízká stejnosměrná napětí užívaná uvnitř počítače (to je v rozmezí od 3,3 V až do 12 V). Ze strany zdroje, která je uvnitř počítače pak vystupují jednotlivé kabely sloužící k připojování příslušných komponent. Zdroje se vyrábí v mnoha různých variantách v závislosti na svém elektrickém výkonu nebo také na požadovaných rozměrech.

Zdroj

Seznam názvů

Tabulka se seznamem výše použitých názvů komponent. Vždy je zaznamenán běžně používaný český název, oficiální anglický název, ze kterého vyhází zkratka, a zkratka samotná. Uvedený anglický název ale neznamená název, jímž by angličané v běžné mluvě označovali dané komponenty, oni také používají u něčeho zkráceniny, ty zde akorát nejsou uvedeny.

Běžný český název Oficiální anglický název Zkratka
základní deska motherboard MB
procesor central processing unit CPU
operační paměť random access memory RAM
grafická karta graphics processing unit GPU
pevný disk hard disk drive HDD
zdroj power source unit PSU

Druhá tabulka se seznamem dalších názvů a zkratek, už ne třeba vyloženě komponent, jako spíše termínů, které jsou použity jinde na těchto stránkách a je možné na ně narazit.

Běžný český název Oficiální anglický název Zkratka
patice socket není
SSD (nepřekládá se) solid state drive SSD
optická mechanika optical disk drive ODD
disketová mechanika floppy disk drive FDD
SATA (nepřekládá se) serial advanced technology attachment SATA
ATX (nepřekládá se) advanced technology extended ATX
PCI-Express (nepřekládá se) peripheral component interconnect express PCIe
POST (nepřekládá se) power on self test POST
BIOS (nepřekládá se) basic input-output system BIOS
USB (nepřekládá se) universal serial bus USB
Gymnázium Třebíč 2024 Tomáš Růžička