Úvodní strana | Základní informace | Fotogalerie | Odkazy |
Želva zelenavá dorůstá 20 cm, ale v přírodě se vyskytují i větší jedinci. Krunýř má žluto-hnědé nebo hnědo-černé zbarvení, které se může měnit při dlouhodobém pobytu ve venkovním prostředí. Na předních končetinách má pět prstů s tupými drápky, na zadních končetinách čtyři prsty. Je oblíbená pro svou celoroční aktivitu.
Jedná se o palearktický druh, který žije pouze v jižní Evropě.
Má ráda volné stepní krajiny zarostlé keři, které poskytují dostatek stínu, se spoustou kamení.
Ráda se schovává, a i když je aktivní ve dne, z úkrytu vylézá raději za šera, protože jí horko nesvědčí.
Také ve venkovním výběhu se snaží vždy nalézt stín a bezpečný úkryt, kde by se mohla skrýt.
I když se jedná o býložravou želvu, doplňuje si výživu také potravou živočišného původu. V potravě by však měla převažovat rostlinná složka. Ráda si pochutná i na ovoci a zelenině, například na jahodách nebo strouhané mrkvi, ale základem jejich jídelníčku jsou planě rostoucí rostliny: vojtěška, bodláky, pampeliška, jitrocel, jetel a polníček.
Tyto rostliny jsou vhodné ke krmení želv díky své bohatosti na vápník ve srovnání s fosforem a vlákninou, kterou obsahují. Vysoké dávky bílkovin nebo fosforu spolu s nízkým příjmem vápníku způsobují trvalé deformace zad a poškození vnitřních orgánů. Želvám je velmi vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou jemně mleté vaječné skořápky, sépiová kost nebo drobné ulity. Pro mláďata je vhodné dodávat i vitamíny A a D.
Nikdy by se jim nemělo podávat maso, mléko, sýr, krmivo pro psy nebo kočky, vejce, chléb, citrusové plody nebo kiwi. Potřebují také pít vodu a mít ji poblíž, aby se mohly kdykoli napít a vykoupat. Jsou to čistě vegetariánští plazi.
Pro správný chov želvy je zásadní zajistit zvířeti dostatečný přísun ultrafialového záření. Ideální je venkovní chov s expozicí na slunci, při chovu v teráriu je zcela nezbytné zajistit dostatečný osvit umělým zdrojem UV záření.
Želvám je nutné zajistit trvalou přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům, zejména růstovým deformacím krunýře (zhrbatění). Škodlivé je rovněž prašné prostředí, které může způsobit onemocnění očí a dýchacích cest.
Želvy mají vynikající zrak: umí rozlišovat tvary a barvy a dokáží rozpoznat i lidi. Mají velmi přesný orientační smysl. Jsou velmi citliví na vibrace Země, i když nemají vyvinutý sluch. Na druhou stranu mají dobře vyvinutý čich a hraje důležitou roli při hledání potravy a budoucích partnerů.
Želva zelenavá je chráněná úmluvou CITES. Vlastník želvy potřebuje tedy CITES dokumenty (= registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha) a při prodeji či nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti (tzv. žlutý doklad). S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka. Znamená to, že neregistrovaná zvířata mohou být zabavena a pokud je znám jejich původ, na náklady majitele jsou pak navrácena do místa původu.
Lucie Havlíčková
2024