Úvod Druhy Historie Odkazy Objednat

Druhy hudebních nástrojů

Samozvučné – idiofon

U samozvučných nástrojů vzniká tón chvěním celého nástroje nebo jeho jednotlivých součástí. Patří mezi ně nejrůznější typy zvonů, gong, xylofon, vibrafon, triangl, kastaněty, kabasa, vozembouch apod.

Samozvučné – idiofon

Blanozvučné – membranofony

Z blanozvučných nástrojů se tóny tvoří rozechvěním blány (vyrobené nejčastěji ze zvířecí kůže nebo z plastů). Takovými jsou nejrůznější typy bubnů a bubínků, tympány, tamburína, darbuka, tabla atd.

Blanozvučné – membranofony

Strunné – chordofony

Zde se tón vytváří rozechvěním struny, která je napjata mezi dvěma pevnými body. Podle toho, čím se strunné nástroje rozechvívají, dělíme je na

Strunné – chordofony

Dechové – aerofony

U těchto nástrojů vzniká tón

K dechovým nástrojům řadíme též nástroje vícehlasé bez klaviatury (foukací harmonika, Panova flétna) a vícehlasé s klaviaturou a měchem, kde vzduch není do nástroje vháněn lidským dechem (varhany, harmonium, akordeon, dudy)

  1. Dřevěné – název podle materiálu, ze kterého byly nástroje vyrobeny. Dnes se některé vyrábí z kovu či plastu z důvodu kvality vzduchu

  2. Žesťové – tyto hudební nástroje jsou vyrobeny z plechu

  3. Vícehlasné

Dechové – aerofony

Elektrické – elektrofony

Tyto nástroje vznikly až v průběhu 20. století. Společným znakem všech je přeměna elektrických kmitů v kmity akustické (zvukové). Elektrické kmity lze generovat např. různými elektronickými oscilátory, které mohu být elektronkové, tranzistorové, doutnavkové a další. Lze použít i generátory fotoelektrické, elektrostatické, magneto-elektrické apod. Pomocí mikrofonu nebo snímače lze na elektrické kmity převést i kmity mechanické. Po zpracování elektrického signálu frekvenčními filtry a dalšími obvody a zesílení zesilovači je elektrická energie přeměněna v akustickou a ta je vyzářena do prostoru pomocí reproduktorů. Podle vzniku tónu lze elektrofony rozdělit na:

Elektrické – elektrofony