Hlavní stránka | Pomůcky | Moje zkušenosti | Fotogalerie | Odkazy |
Co se týče pomůcek, budou se lišit podle toho, kolik máte k dispozici peněz a na jaké úrovni jste. V úplných začátcích si vystačíte se smartphonem a programem zdarma, později můžete investovat do levnějších pomůcek a pokud máte dost velký rozpočet, můžete se pohybovat až v řádu desetitisíců jen za grafický tablet, nemluvě o grafických programech.
Jak jsem už říkala, ze začátku bohatě stačí smartphone. Samozřejmě tu je ale lepší možnost – tablet se stylusem. Stylus je pero, které funguje na aktivní ploše tabletu jako myš na počítači, ale protože je ve tvaru pera/tužky, je možné s ním mít daleko větší kontrolu a cit. I těchto tabletů je ale víc druhů, z nichž každý má své výhody a nevýhody.
Jako první se podíváme na grafický tablet bez obrazovky. Tato zařízení jsou zpravidla nejlevnější, ale chvíli trvá, než si zvyknete je používat, protože i když mají stylus a aktivní plochu, nemají obrazovku. Musíte je tedy zapojit do počítače nebo notebooku (velice zřídka můžete i do mobilu) a na obrazovku se musíte dívat před sebe. Jakmile ale překonáte tuto překážku, zjistíte, že grafické tablety bez obrazovky jsou velice dobrá volba. Je to jednodušší technologie, není tam tedy tolik věcí, které by se mohly pokazit (často lidem vydrží mnoho let, pokud se o ně starají). Jsou často menší a lehčí, proto není takový problém si vzít notebook a tablet a jít kreslit mimo domov. A pro lidi, kteří nad kreslením sedí většinou několik hodin v kuse, je to i o hodně zdravější, protože tím, že se koukáte na obrazovku před sebou, podporujete správnou postoj sezení (narozdíl od toho, když několik hodin v kuse koukáte na obrazovku ležící na stole nebo ve vašem klíně).
Jako další tu máme grafický tablet s obrazovkou. Tato zařízení je pořád nutné zapojit do počítače nebo notebooku, ale už mají vlastní obrazovku, takže pod perem vidíte přesně co kreslíte, podobně jako když kreslíte na papír. Bývají výrazně dražší, ale je jednodušší s nimi pracovat.
Poslední takovou větší skupinou je tablet, který funguje samostatně. Tím myslím, že není potřeba ho zapojit do počítače, protože on sám v sobě má počítač. Když se řekne "tablet", většina lidí si vybaví právě toto zařízení. Pořád je důležité k němu mít stylus, jinak jsme od smartphonu povýšili jen velikostí obrazovky, ale i tabletů se stylusem je v dnešní době na trhu hromada. Výhodou je samozřejmě přenosnost a obrazovka. Velkou nevýhodou ale bývá cena. Zvlášť u kvalitnějších výrobků. Mají také menší obrazovku než předchozí typ, protože nejsou primárně určené na kreslení. Navíc je trochu problém sehnat přesně to, co hledáte. Jsou totiž sice s různými systémy (Android, iPadOS, Windows), ale různé systémy mají různou nabídku programů a různé cenové rozmezí. Pokud máte zájem o tento typ tabletu, doporučuji si udělat vlastní průzkum, protože v tomto případě nelze srovnávat stručně i objektivně, na to je ve hře příliš mnoho proměnných.
Co se softwaru týče, ke kreslení je potřeba grafický program. Mezi nejznámější patří Photoshop, který je sice velmi dobrý, ale je velmi drahý. Pak jsou tu programy jako CorelPainter, které se snaží napodobovat chování reálné barvy. Mezi levnější, ale stále profesionální programy patří třeba Clip Studio Paint. Jsou tu ale samozřejmě i programy, které jsou zdarma (a pořád mají obsáhlé funkce), mezi takové programy patří třeba Krita nebo GIMP. Všechny programy, které jsem teď zmínila, jsou primárně desktopové, doporučení programů na Android najdete v sekci Moje zkušenosti.