Anglie & Western



Jezdecké vybavení

Pro ježdění kůň potřebuje sedlo a uzdečku, to je jasné, ale stačí to?
Anglie

Pro koně se v anglickém stylu ježdění využívá speciální anglické sedlo– viz. obrázek č. 1, které je lehké, elegantní, ale ne příliš pohodlné. Aby bylo sedlo chráněno před potem koně, podkládá se pod něj podsedlová dečka. Co se týče uzdy, ta by se měla nejlépe skládat z hlavové části, což jsou kožené řemínky a kovového udidla.Když se obrátíme na vybavení jezdce, tam by na prvním místě měla být vždy helma a pevné boty. Pokud se však v oboru pohybujete déle, existují kalhoty s koženým sedem nazývané rajtky, vysoké jezdecké holínky anebo chapsy. Pro větší bezpečnost si jezdci často oblékají páteřák– viz. obrázek č. 2, jedná se o vystuženou vestu, která při nešťastném pádu chrání páteř jezdce.
sedlo se žlutou dečkou Obrázek č. 1 Obrázek č. 2
Western

Ve westernovém sedle– viz. obrázek č. 3 se sedí velmi pohodlně. Je větší a celkově mohutnější. To bylo původně důležité hlavně pro kovboje, kteří mnohokrát strávili v sedle na rozlehlých pastvinách třeba i celý den. Většinou naháněli stádo krav a využívali i laso, které měli obmotané kolem tzv. hrušky, což je madlo na vrcholu sedla. U weternové uzdečky je známo, že se stihlovému udidlu říká "snaffle bit"– viz. obrázek č. 4. Jelikož dříve byli kovbojové jediní jezdci využívající westernové vybavení, můžeme rovnou říci, že tradiční westernové jezdecké oblečení je oděvem kovboje. Džíny pro větší pohodlí, doplněné o robustní kožené holínky a někdy i ostruhy. Klobouk místo přilby, což na závodech bývá tolerováno pouze u dospělých jezdců (vždy se doporučuje helma, ať už kazí dojem nebo ne, chrání důležitou část těla). Přestože je westernové ježdění vnímáno jako mnohem nebezpečnější, mnohem méně se zde dbá na obranné prostředky.
Obrázek č. 3 Obrázek č. 4



Plemena


Můžeme říci, že plemena přímo úrčená na Anglii a ani na Western neexistují, protože jestli se s koněm pracuje správně, tak je možné využít jakékoliv. Každé plemeno bylo vyšlechtěno pro nějaký druh práce, což znamená, že rozdíl pocítíte maximálně ve výkonu koníka v daném oboru. Takže jsou zde jen plemena, která se hodí a jsou doporučovány pro lepší výkon např. ve sportovním jezdectví.
hannoverský kůň Obrázek č. 5 Anglie
Plemen pro anglické ježdění je nespočet. Nejideálnější jsou však ty plemena, která mají štíhlé nohy a atletickou stavbu těla (nejsou příliš robustní). Ideál je stavěn tak, aby byl kůň hbytý, dobře skákal a nevypadal neohrabaně. Plemena jako např. Německý jezdecký kůň/pony, Hannoverský kůň– viz. obrázek č. 5, Anglický plnokrevník, Fríský kůň, Lipický kůň,... Jednoduše řečeno se jedná o většinu teplokrevníků. Chladnokrevníci s jejich mohutným tělem a rousy na nohách nejsou značně první volbou, ale to neznamená, že se nemohou uchytit.

Western
Výběr plemen ideálních pro westernové aktivity je ovlivněn kulturou amerického venkova a domorodců doby minulé. Indiánští koně měli barvy mýchané, byli flekatí (označení strakáč). Tyto znaky tedy zůstali u většiny westernových koní. Není to ale žádným pravidlem, hlavní je, že je kůň obratný a svalnatý. Typická westernová plemena jsou např. Americký klusák, Appaloosa– viz. obrázek č. 6 Quarter horse (strakatému se pak říká Paint horse) nebo třeba Criollo. Zajímavé je třeba plemeno Irského tinkera či coba, který je sice chladnokrevníkem, ale díky svému strakatému zbarvení je také velmi oblíbený.
appaloosa Obrázek č. 6


Sport

Anglie

Sem spadající odvětví:
Skokové ježdění – Závody ve skocích na koni jsou v dnešní době velmi oblíbené. Tradičně se skáče přes kavalety, křížky a upravené keříky. Třmeny při tomto sportu bývají upevněny na krátko, to aby se lépe přesouvalo těžiště při skoku a jezdec se tak cítil bezpečněji.
Drezura – Kůň a elegantně usazený jezdec splývají v jeden celek za rytmu hudby v drezurním obdélníku.– viz. obrázek č. 7 Je to překrásná podívaná. Drezura znamená "provádět úlohy, při kterých jezdec koni dává odpovídající jezdecké pomůcky svým tělem a hlasem". Věřte tomu, koně hudbu opravdu slyší.
Cross-country – Typ skokového ježdění, které je ale zakomponováno do drsnějšího terénu. Závodí se v přírodě, skáče se přes nebo do vody, skáče se přes porosty a kmeny stromu. Žádné kavalety a křížky zde nehledejte.
Dostihy – Závody založené na rychlosti. Mají historickou tradici (jako např. naše Velká Pardubická).
Obrázek č. 7
Obrázek č. 8 Western

Sem spadající odvětví:
Reining – Nejdůležitější z disciplín westernového stylu. Je popisován jako "westernová forma drezury", protože jsou zde dané úkoly a je nutný soulad koně a jezdce.
Western pleasure – Soutěž na koškých výstavách hodnotící chování koně.
Western Horsemanship – Variabilní jezdecká disciplína, která má prověřit, jak dobře jezdec svého koně ovládá v různých úlohách.
Barrel race – Závody v obíhání co nejvíce barelů za krátký čas.– viz. obrázek č. 8

zpět k úvodu