V České republice dochází k mísení přímořského a kontinentálního podnebí. Přímořský vliv se projevuje hlavně v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přibývá kontinentálních podnebních vlivů. Velký vliv na podnebí má nadmořská výška a rozmanitý reliéf.
Na meteostanici v Borových Ladech se počasí měří sleduje už od 1. ledna roku 1961. Provozovatelem stanice je Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nachází se ve výšce 900 metrů nad mořem v pohoří Šumava. Je jedním z nejchladnějších míst v ČR vůbec. Je zde velmi krátké až krátké léto, mírně chladné a vlhké, přechodné období je dlouhé, mírně chladné jaro a mírný podzim. Zima je dlouhá, mírná, mírně vlhká s dlouhým trváním sněhové pokrývky.
Borové Lady leží na okraji NP Šumava uvnitř CHKO Šumava. Na území obce jsou vyhlášeny 2 přírodní rezervace (Najmanka, Pravětínská Lada) a přírodní památky (Buková slať, Pasecká slať, Pod Šindlovem). Část území obce leží v Národním parku Šumava. V katastrálním území Svinná Lada (zhruba 1 km severně od Borových Lad) je rašeliniště Chalupská slať, které náleží do I. zóny Národního parku Šumava. Území obce spadá do ptačí oblasti Šumava