Determinismus jako opak fatalismu
- Determinismus je filosofické přesvědčení, že každá událost nebo stav věcí je důsledkem předchozích událostí na principu pevně daných zákonitostí. Znamená to, že vývoj světa je dán posloupností událostí řídících se absolutně platnými přírodními zákony. Existuje tedy pouze jedna možná budoucnost, a tato je teoreticky zcela předvídatelná.
- Myšlenka determinismu se poprvé objevuje přibližně v 5. století př. n. l. Příznivci této myšlenky byli zejména Leukippos a Démokritos, kteří věřili, že vesmír je čistě mechanicistický. Později tento názor rozvíjeli stoici jako součást své teorie univerzálního kauzálního determinismu. Výsledné filosofické debaty, které sloučily Aristotelovskou etiku a stoickou psychologii, vedly k první debatě o determinismu a svobodě. Tento případ je znám jako paradox svobodné vůle.
- Dělíme determinismus na:
- kauzální - hájí názor, že jakákoliv událost vyžaduje předchozí události a že existuje řetězec předešlých událostí, po kterém by se dalo dostat zpět až k počátku vesmíru; vylučuje, že se cokoliv může stát bez příčiny
- adekvátní - je reakcí na kvantovou fyziku a chování částic
- predeterminismus - zastává názor, že všechny události jsou předurčeny, tento pojem bývá používán v biologii a dědičnosti; lze říčt, že predeterminismus již trochu splývá s fatalismem
- Ačkoliv se v některém dělení determinismu setkáváme s definicí podobnou fatalismu, definice determinismu jako taková je jeho přímým opakem.