zpět na úvodní stranu

Kaple sv. Václava


Historie kaple

Kaple/rotunda pochází z přelomu 12. a 13. stolení a patří k nejstarším památkám kamenné sakrální architektury. Byla postavena z lomového kamene v románském stylu. Na přelomu 17. a 18. století byl do rotundy zabudován hlavní oltář, který byl zasvěcen svatému Václavovi. Dříve stavba sloužila i jako opevněné útočiště. Podle pověsti, předávané mezi obyvateli Štěpkova ústně, se v kapli nacházel vchod do podzemní chodby, která ústila v lese poblíž asi 10 km vzdáleného Maškova mlýna. Pamětníci uvádějí, že u Maškova mlýna skutečně existoval vchod do podzemního tunelu, kam vedl ale nešlo zjistit, protože v polovině minulého století bylo přístupných jen asi 5 m. Dnes je už vchod úplně zasypaný. V 17. století se součástí kaple stala barokní kupole s lucernou.

Historie oprav kaple

rok 1900 střecha rotundy pobita pozinkovaným plechem (dříve šindelová střecha)
rok 1972 střecha pokryta měděným plechem, oklepána omítka, opravena elektroinstalace
rok 2012 opravena dlažba před rotundou, vstupní dveře a obvodní zeď
rok 2015 oprava vnitřních omítek, vymalování vnitřku rotundy, nátěr oken a vstupních dveří


Architektonická podoba kaple

Rotunda/kaple svatého Václava byla původně vystavěna v románském slohu, pro který jsou typické půlkruhové oblouky vchodů a oken, apsidy, zdobení nástěnnými malbami a sochařská výzdoba. V druhém patře pod střechou bylo umístěno okno směrem na západ, přístupno bylo po schodišti v severní zdi, v současné době je přístupno po žebříku uprostřed stavby. Na jižní straně se nacházel portál, který byl zazděn.Na přelomu 17. a 18. století byla barokně upravena, barokní nástavba je z cihel. Součástí kaple se stala barokní kupole s lucernou. Součástí stavby je oltář svatého Václava, v rotundě se dále nachází socha svatého Václava, korouhev (zřejmě z doby po roce 1863) a oltář s obrazem svatého Václava. Nad vchodem do rotundy je umístěn erb, který odkazuje na znak Louckého kláštera, v jehož vlastnictví se rotunda nacházela v 17. století. V patře je umístěna zvonice se zvonem přístupná pouze ze žebříku.



Vysvětlivky k pojmům

  1. Rotunda - označení typické stavby předrománského a románského slohu a raného středověku. Jde o stavbu, která má kruhový centrální půdorys. Většinou se jednalo o menší kostel s kruhovým středem a přístavkem ve tvaru podkovy, kde byl umístěn oltář.
  2. Lucerna - okrouhlý nebo věžovitý nástavec s okny nebo sloupky na vrcholku kupole nebo věže s bání.
  3. Sakrální architektura - architektura, která slouží k rituálním a bohuslužebným účelům.
  4. Apsida - výklenek pro hlavní oltář (různého, často polokruhového půdorysu) tvořící závěr kostela.
  5. Kupole - zhruba sférická klenba tvořená částí kulové nebo jiné rotační plochy nad kruhovým, čtvercovým či polygonálním prostorem. Půdorysem vlastní kupole může být kruh, elipsa nebo pravidelný mnohoúhelník.
  6. Korouhev - prapor, který se užíval ve vojsku, v různých sdruženích a spolcích, občanských i náboženských jako znamení pospolitosti, uspořádání a jednoty.