Marilyn Monroe byla ztělesněním kouzla Hollywoodu 50. let a předním sexuálním symbolem své doby. Na veřejnost zapůsobila tím, že v sobě snoubila nevinnost a sex appeal, a ztělesňovala tak "románek mužů s Amerikou", jak jednou poznamenal Norman Mailer, stejně jako zásadní změnu ve vnímání ženské sexuality. Nebývalá sláva Marilyn šla ruku v ruce s rozmachem masmédií, které ještě upevnily její status nejvýznamnější poválečné ikony.
,,V HOLLYWOODU TI ZAPLATÍ TISÍC DOLARŮ ZA POLIBEK, ALE JEN PADESÁT CENTŮ ZA DUŠI."...,,VÍM TO, PROTOŽE JSEM TO PRVNÍ MUSELA NEJEDNOU ODMÍTNOUT A TRVAT NA TĚCH PADESÁTI CENTECH." |
-Marilyn Monroe, My Story, 1974, vydáno posmrtně, spoluautor Ben Hecht
Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, (1. června 1926 Los Angeles, Kalifornie – 5. srpna 1962 Brentwood, Los Angeles) byla americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.
Většinu svého dětství strávila v pěstounské péči a sirotčinci, v roce 1946 pak podepsala smlouvu s filmovým studiem Twentieth Century Fox a věnovala se modelingu. Role ve filmu Asfaltová džungle (1950) jí přinesla první úspěch. Ten byl následován hlavní rolí v melodramatu Neobtěžuj se klepáním (1952) po boku Richarda Widmarka a též hlavní rolí ve filmu noir Niagara. Poté se stala představitelkou klasických „hloupých blondýnek“, jejichž naivní chování vede ke komickým situacím, ve filmech Jak se provdat za milionáře, Páni mají radši blondýnky a Slaměný vdovec. Následující roky se snažila vymanit ze škatulky sexuálního symbolu filmového plátna, jak ukázala ve snímku Autobusová zastávka (1956). Ve vlastní produkci pak vytvořila hlavní roli po boku Laurence Oliviera ve filmu Princ a tanečnice (1957), za kterou obdržela cenu Davida di Donatella.
Zlatý glóbus jí vynesla role Sugar v komedii Někdo to rád horké (1959). Posledním dokončeným filmem se stalo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího tehdejšího manžela Arthura Millera. Poslední roky svého soukromého i profesního života bojovala nejen se závislostí na uklidňujících prostředcích, ale i s filmovým studiem o lepší postavení a role, kvůli špatnému zdravotnímu stavu ovšem získávala jako herečka špatnou reputaci.
Nikdy neobjasněné okolnosti její předčasné smrti v roce 1962 pak vedly k velkému množství spekulací a teorií. V průběhu let po své smrti v 36 letech se Marilyn Monroe stala kulturní a filmovou ikonou, sexuálním symbolem, což stvrdila instituce TV Guide Network, která Marilyn Monroe v roce 2009 zvolila za „nejvíce sexy herečku všech dob“.
Úvod o Marilyn |
Fotografie |
Odkazy |